Uchwyty i zaciski do dynamometrów
Dokładny pomiar siły, aby był prawidłowy, wymaga spełnienia wielu warunków. Jednym z nich jest prawidłowo zamocowana próbka, przez którą centrycznie będzie działała mierzona siła. W tym celu producenci siłomierzy wyposażają je w specjalne uchwyty, zaciski i końcówki pomiarowe. Uchwyt oraz zacisk pomiarowy dynamometru powinien być dostosowany do właściwości badanach próbek.


SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC01



SAUTER kule naciskowe o średnicach 5 mm i 8 mm do siłomierza AC02



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC03



SAUTER krążek naciskowy o średnicy 49mm do siłomierza AC08



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC10S



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC12



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC14



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC16



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC17



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC18



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC22



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC41



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AC42



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AD9095



SAUTER uchwyt manualny do siłomierza AD9096

Podstawowe kierunki działania siły to rozciąganie i ściskanie. Do przeprowadzenia tych prób konieczne są akcesoria montażowe umożliwiające bezpieczne przeprowadzanie prób wytrzymałościowych. Dynamometry do 500 N umożliwiają pomiar siły dynamometrem trzymanym bezpośrednio w ręce. Uchwyt dwuręczny do dynamometru gwarantuje poprawne wykonanie pomiaru oraz zapewnia wygodę obsługi i bezpieczeństwo, dlatego też producenci dynamometrów zalecają stosowanie ich przy większych zakresach sił.
Do pomiaru większych sił oraz precyzyjnych pomiarów producent siłomierza zaleca zastosowanie specjalnych statywów pomiarowych. Ze względu na budowę statyw pomiarowy do dynamometru może posiadać napęd elektryczny lub mechaniczny. Statyw umożliwia prostopadłe przyłożenie siły oraz płynną zmianę położenia czujnika siły. Specjalne otwory montażowe na ścianie tylnej obudowy siłomierza przeznaczone są do montażu w statywach lub uchwytach.
Przy siłach powyżej 1 kN stosuje się już wyłącznie zewnętrzne czujniki siły, które są wyposażone w gwint umożliwiający montaż specjalnego oprzyrządowania i uchwytów mocujących badane próbki. W zależności od wymiarów i rodzaju próbki stosuje się wszelkiego rodzaju uchwyty do siłomierzy i zaciski pomiarowe wyposażone w szczęki, imadła itp. Pozwalają one na szybki i pewny montaż.
Wszelkie taśmy, kable druty wymagają specjalnych bezpiecznych uchwytów, aby w czasie rozciągania nie doszło do przecięcia lub zerwania w miejscu chwytu próbki. Zniekształcony lub zduszony przez zacisk pomiarowy- szczęki badany element może mieć mniejszą wytrzymałość i powodować uszkodzenie próbki w miejscu mocowania. Dlatego też stosuje się specjalne uchwyty, gdzie badana próbka jest specjalnie owinięta i umocowana w sposób umożliwiający prostopadłe przyłożenie badanej siły.
Innym rodzajem specjalnych końcówek pomiarowych do siłomierzy są adaptery do przykładania siły do ciała ludzkiego. Specjalnie ukształtowana w sposób anatomiczny końcówka pomiarowa dodatkowo pokryta jest mikrogumą, aby nie powodować uszkodzeń ciała. Większość elementów pomiarowych do dynamometru wykonanych jest z aluminium lub ze stali nierdzewnej.
Specjalne są też końcówki pomiarowe do specjalistycznych pomiarów np. w kształcie młoteczka do pomiaru siły zamykania bram i drzwi. Innym dość popularnym pomiarem jest dynamometryczna kontrola stabilności reklam, tymczasowych ogrodzeń lub nagrobków na cmentarzach.
Pomiar siły BHP wykonywany przez zakładowe komórki pozwala sprawdzić, czy pracownik nie musi przykładać większej niż zalecanej siły do wykonywania zadań. Pomiar siły ciągnięcia lub pchania wózka wymaga odpowiednich końcówek pomiarowych. Uchwyt pomiarowy musi umożliwić prostopadłe przyłożenie siły, aby pomiar siły dynamometrem był prawidłowo przeprowadzony.
Producent dynamometru często w ramach promocji oferuje zakup kompletu urządzeń pomiarowych: dynamometr + uchwyty pomiarowe, zaciski oraz statyw pomiarowy. Zazwyczaj cena takiego kompletu jest nieco niższa, a kupujący ma gwarancję, że wszystkie elementy będą do siebie pasować. Przy korzystaniu z uchwytów do dynamometru i zacisków do siłomierzy innych producentów należy sprawdzić, czy będą do siebie pasować lub zakupić specjalne adaptery i przejściówki.